היכן הכי כדאי לעבוד?
[תוצאות]
קורס מדריכי רכיבה טיפולית


עבודה עם סוסים ואנשים

 

הסוס הוא אחת החיות האציליות ביותר בטבע, ולשמחתנו, הוא אחת החיות היחידות המיועדות לרכיבה. רכיבה על סוסים הוכחה כמועילה כבר לפני שנים רבות, וכבר בתקופת מלחמת העולם הראשונה הבינו שרכיבה יכולה לסייע לפצועים להשתקם. מה הופך את הסוס לשותף כה מוצלח בתהליך ריפוי ושיקום? הסיבות לכך נעוצות במספר גורמים:

  • הסוס, למרות גודלו הרב, הוא חיה עדינה ואצילית. עצם ההתבוננות בו וההבנה שלו מאפשרת לנו ללמוד רבות על התנהלות שקטה ורגועה.
     
  • רכיבה טיפולית אינה מתרכזת אך ורק בפעולת הרכיבה עצמה, אלא גם בקשר שנוצר בין הסוס לבין המטופל. הקשר הנוצר אינו דומה לשום קשר אחר אשר היה מוכר לו עד אותו רגע. עצם העובדה שלרוכב יש שליטה על הסוס, מעצימה את חוויית הרכיבה.
     
  • תנועותיו של הסוס מזכירות מאוד את התנועה שלנו, לכן בעת הרכיבה מרגיש הרוכב כאילו גופו שלו מועצם.
     
  • הסוס אינו שופט – לסוס לא משנה כיצד נראה, חושב או הולך הרוכב שנמצא על גבו. הקשר ביניהם מבוסס אך ורק על הבנה ועל אמון.

הרכיבה הטיפולית מאפשרת לסייע בתהליכי שיקום לא רק של מי שנפגע פיזית (פציעות גפיים, למשל, או בעיות אורתופדיות), אלא גם בריפוי ושיפור מצבם של בעלי קשיים חברתיים ומוגבלויות רגשיות ומנטליות. מבחינה פיזית, הרכיבה מועילה כיוון שהיא גורמת לרוכב להפעיל שרירים אשר לא היו בשימוש כלל, או בשימוש מועט. היכולות המוטוריות הנדרשות על מנת לשבת ולהתייצב על גב סוס אינן מובנות מאליהן, ולעתים הן מצריכות אימון רב עד ששולטים בהן באופן מושלם. סוגי הרכיבה השונים – הליכה, דהירה וריצה קלה, מאפשרים לרוכב להתאים את הקצב שלהם לזה של הסוס ובכך משפרים את היכולות המוטוריות ואת חוש הקצב.

התרומה לשיפור מצבם של מוגבלים מבחינה מנטלית מגיעה ממקום שונה. באמצעות יצירת קשר עם חיה כה גדולה, עובדים הרוכבים על היכולות התקשורתיות שלהם. השליטה בחיה כה גדולה בשילוב הישיבה בגובה רב בונה בהדרגתיות את בטחונו העצמי של הרוכב, והזמן הדרוש כדי לבצע את המשימות כראוי מלמד את הרוכבים על משמעותה של סבלנות. באמצעות רכיבה מודרכת משתפרת יכולת הריכוז, והרכיבה עצמה תורמת לרוגע ולשלוות נפש אצל מי שמתקשה להגיע אליהם במצבים רגילים.

אם כן, סוס הוא שותף אידאלי עבורנו כשאנחנו זקוקים לטכניקת טיפול שונה, חיובית וייחודית. קורס מדריכי רכיבה טיפולית מעניק את הידע הנדרש כדי להבין לא רק את הסוס, אלא גם את האופן שבו הוא מתייחס אל הרוכב שלו. הלימודים מתחלקים בין לימודים עיוניים העוסקים בסוסים עצמם ובאופני הטיפול, ובין לימודים מעשיים וסטאז'. בתום הקורס יוכלו הבוגרים להשתלב בעולם הרכיבה הטיפולית ולעבוד בחוות שונות ברחבי הארץ. העבודה עם סוסים ועם רוכבים בעלי מוגבלויות פיזיות ונפשיות היא עוצמתית ומספקת, ותורמת גם הן למטופל והן למדריך.