היכן הכי כדאי לעבוד?
[תוצאות]
על יזמות בעסקים משפחתיים ואמנות הגינון / אלמגור נתן


"גנן גידל דגן בגן" אבל הגידול לא תמיד לא הניב תמיד פירות טובים וגם לא הניב בהכרח פרחים יפים. כל מי שמבין משהו בגינון יודע שכמעט לכל גורם בגינה יש חשיבות כלשהי: לטיב הזרעים, לעונה, לסוג האדמה, לשיטות הזריעה, לכמות המים, לכמות האור, לזמני ההשקיה, לכמות ההשקיה, לדישון, לעידור, לגיזום ולעוד שורה ארוכה של כללי עבודה.

מה שנכון לכל שתיל קטן שאנו שותלים בגינה שלנו ודאי נכון לא פחות לכל פעולה של יזמות וניהול בעסקים שלנו. האם אנו באמת מקפידים תמיד על הכללים ליזמות בעסק משפחתי ? האם אנו שוקלים היטב אם כדאי לנו להקים חברה משפחתית ? לפעמים כן אבל לעיתים רבות מתברר שלא...

האם נבצע פעולה של יזמות בעסקים כלשהם בלי לבדוק את תנאי השוק ? לא נערוך סקר לקוחות ? לא נשאל את המומחים ? לא נברר מי הספקים שיוכלו לספק לנו את המוצרים החיוניים ? לא נתרשם מתנאי האשראי הבנקאי שנוכל להיעזר בו לצורך ההשקעה הטרייה שלנו ? לא נברר מי האנשים שכדאי לנו לצרף אלינו ? כל איש עסקים נבון יודע שלא כדאי לדלג על שום שלב ושום צעד בעת הקמה של עסק חדש. הדברים מקבלים משנה משמעות כשמקימים עסק משפחתי או חברה משפחתית אך משום מה כשמקימים עסק משפחתי יש הרגשה נפלאה של אמון ואחדות שלימים מתבררים כמכשול בקידום העסק המשפחתי.

האם באמת כל בן או בת במשפחה חייבים לעבוד בעסק המשפחתי ? מה סיכויי ההצלחה של שותפות אחים ? מה התחום בו למשפחה יש ערך מוסף שיכול להועיל לעסק המשפחתי הצעיר ? האם יש לנו תכנית מגירה למקרה של אילוצים שיחייבו היפרדות שותפים ? מי האדם המתאים ביותר לניהול העסק המשפחתי ? האם בן משפחה מוגבל או בעל צרכים מיוחדים יוכל לעבוד בעסק המשפחתי מסיבות מוסריות ומשפחתיות ? איך מסרבים למי שרוצה לקחת חלק בהקמת העסק המשפחתי אך אינו מתאים ? מה יכולתה הכלכלית של המשפחה לגייס את ההון הראשוני הדרוש ? כמה זמן יוכל העסק המשפחתי להתקיים בהיעדר רווחים ? עד כמה פרנסת המשפחה תלויה בהצלחתו של העסק המשפחתי הזה ?

כשאנו קונים עציץ לבית בסכום פעוט של עשרות או מאות שקלים אנו מתייעצים עם הגנן איך לטפל בו ומה יש לעשות כדי שיאריך ימים. כשאנו מקימים עסק משפחתי כדאי לנו לשאול את אלה שזו המומחיות שלהם. יועצים לעסקים משפחתיים שבילו את רוב חייהם בעבודה וניהול בעסקים משפחתיים, שנתנו ליווי מקצועי למנהלים ובעלים של עסקים משפחתיים, שיודעים מה הבעיות המיוחדות של עסק משפחתי ואלו מכשולים צפויים להם בדרך הזו.

אם נמעד, מי יעזור לנו בעת משבר עסקי או סכסוך משפחתי ? האם יהיו אלה יועצים ארגוניים ? יועצים לניהול ? מגשרים ? מאמנים ? עורכי דין ? רואי חשבון ? יועצי מס ? או חלילה רק בית המשפט ?!