היכן הכי כדאי לעבוד?
[תוצאות]
דירה או בית, והניסיון של אמיר יקותיאל


קיבלתם סכום כסף רציני ביד, אתם רוצים לדעת אם להשקיע אותו בבית או בדירה, המדריך הקצר הזה יבאר לכם את המפה בשוק הצפוף הזה

לאנשים רבים יש חלום לעבור בשלב כלשהו בחייהם לבית, אבל מצב שוק הדיור בישראל הפך את החלום הזה ללא ריאלי במיוחד אם אתם מתגוררים במרכז הארץ. יזמים רבים בונים בפרויקטים שלהם, כמו למשל היזם אמיר יקותיאל מהוד השרון, גם אופציות למגורים בבניינים וגם אופציות לדירות צמודות קרקע. סכומי הכסף עבור בתים במרכז המדינה מרקיעים שחקים ומגיעים פעמים רבות למעל שלושה מיליון שקלים עבור הבית. כיום כאשר הריביות בבנקים מגוחכות, אפיק ההשקעה בנדל"ן, הפך להיות אחד המניבים ביותר בשוק. תשואות ממוצעות של חמישה ושישה אחוזים כאשר יש פעמים של תשואות שמגיעות לכדי 12 אחוזים הפכו את ההשקעה בנדל"ן לדבר הכי בטוח בשוק. אלא שלא בטוח שהשקעה בבית אכן תהיה שווה את ההימור הגדול. מהצד השני יש את ההשקעה בדירות, גם מחירן עלה מאוד בשנים האחרונות, שוב, בעיקר במרכז הארץ. אם עד לפני שלוש וארבע שנים אפשר היה למצוא דירות סבירות חדשות בנות ארבעה חדרים במיליון וחצי שקלים, היום יהיה קשה מאוד למצוא דירות כאלו.

היתרונות והחסרונות של הבתים

אחד היתרונות המשמעותיים של בעלי בתים רבים היא היכולת להשכיר יחידת דיור קטנה בבית, ובאמצעותה לשלם את המשכנתא או חלק מהמשכנתא הכבדה שנלקחה על הבית, זו אופציה שאינה קיימת בדרך כלל כאשר קונים דירה והיא עוזרת למתן את גודל המהלומה החודשית שיורדת מחשבון הבנק. עוד יתרון הוא כמובן המרחבים הפתוחים והגדולים שהורים רבים רוצים וששים לגדל בהם את ילדיהם, מצד החסרונות אפשר למנות את עלות אחזקת הבית שהיא גדולה לאין שעור לעומת עלות אחזקת דירה (גינון, חשמל, ארנונה, פיתוח עירוני וכיוצא בזה) וגם כמובן את הריחוק ממרכזי הערים בשל האופי הכפרי של הבנייה שאינו בא בדרך כלל ביחד עם שאון העיר. אבל צריך לזכור, בסופו של דבר מי שבחר באופציית הבית למגורים, אחת הסיבות היא שהרצון לריחוק מהמולת העיר הגדולה.

הטרנדים של הדירות

כאשר מדברים על השקעה בדירות חייבם להסתכל את הטרנד שמקיף באחרונה זוגות מבוגרים רבים שעוברים מהבתים רחבי הידיים שלהם לדירות במגדלי פאר. את הטרנד הזה זיהה אמיר יקותיאל כאשר הוא מתכנן להקים מגדלי מגורים בהוד השרון במיוחד עבור האוכלוסייה הזו. מדובר בהורים שילדיהם עזבו את הבית והם נותר ועם בית רחב ידיים ועם קושי לתחזק אותו. או אופנה שגם אותה יצר או דחף אמיר יקותיאל היא האפשרות לגור בניין שבו אנשים הדומים לך במשלח ידם. ממש כמו מגדלי הרופאים ומגדלי רואי החשבון הקיימים בערים גדולות בעולם, עכשיו גם בישראל, יהיו בניינים שיורכבו מאנשים בעלי אותו מקצוע או אפילו כאלו העובדים באותה חברה.