היכן הכי כדאי לעבוד?
[תוצאות]
ביטוח משאית- ההגנה החשובה ביותר לעסק


בשונה מכלי רכב פרטיים, המשאית משלבת ויוצרת עירוב שימושים, ומהווה כלי רכב, כלי עבודה, מרחב אחסון ולעתים מקום שהיה של המשתמש לאורך שעות ארוכות במיוחד.

בשל העומס והאחריות המוטלים על המשאית, היא בנויה לתלפיות כיחידת רכב והעמסה עוצמתית, בה ניכרת חשיבה על כל בורג ויחידת ברזל, מה שהופך גם את התיקונים בה למורכבים ויקרים.

אחזקה של משאית לעסק היא אחזקה יקרה, הן ברמת הרכישה, המיסוי, עלויות הבלאי והתיקונים. התאמה נכונה של סוג הביטוח וכיסוי אפשרויות רחבות ככל הניתן, תעלה אמנם את ערך פוליסת ביטוח משאית השנתית, אולם עשויה להוזיל באופן משמעותי עלויות אחרות, כמו גם להעניק חומת מגן מפני סיכונים רבים.

רכיבים שונים בביטוחי משאיות

ביטוח חובה- בדומה לכל כלי רכב מנועי במדינת ישראל, חלה חובת ביטוח בסיסי אשר מהווה את ביטוח החובה גם על משאיות. ערכו של ביטוח זה הוא דומה במרבית החברות, ומושפע מן הדגם והשנתון של המשאית, ואינו נוגע לנתוני הנהג ברכב ו/או משאית. ביטוח החובה מספק כיסוי לנזקי גוף בעת מעורבות המשאית בתאונה, בעבור הנהג, בעבור נוסעים נוספים במשאית, בעבור מעורבים מצד נוסף: נהגים ונוסעים בכלי רכב אחרים והולכי רגל.

חשוב לדעת כי ביטוח החובה קיים ותקף על תנאי שימוש במשאית על פי חוק ועל פי פוליסת הביטוח בלבד.

ביטוח צד ג'- ביטוח צד ג' הוא ביטוח אשר מכסה נזקי רכוש שנגרמו על ידי הרכב הפוגע, במקרה האמור המשאית המבוטחת. בשונה מרכב פרטי, גודלה של המשאית, מגבלת שדה הראיה והשעות הרבות בהן היא נמצאת בשימוש- מעלים באופן משמעותי את הסבירות לפגיעה ברכוש. פגיעת משאית ברכוש אינה מתייחסת רק למקרה של תאונה בה נגרם נזק לרכב נוסף, אלא גם לפגיעות קלות לרכבים חונים, פגיעה בציוד ציבורי או עירוני ופגיעה ברכוש פרטי. נסיעה לאחור תוך פגיעה בגדר עירונית, עלייה על אי תנועה שגרמה הרס וסיטואציות רבות נוספות שנפוצות בנהיגה על משאית.

למרות שכיחות מקרי הפגיעה הללו, מדובר בביטוח פחות מומלץ ופחות נמכר בעבור חברות ועסקים אשר מחזיקים במשאיות, וזאת בשל האפשרות המועדפת שהיא הביטוח הבא ברשימה.

ביטוח מקיף- ביטוח מקיף למשאית יכלול את כל האמור לעיל בסעיף ביטוח מצד ג', ויוסיף עליו ביטוח אשר נגרם למשאית עצמה, בתאונות ובאירועים אשר נגרמו באשמת/ באחריות נהג המשאית המבוטחת. הסיבה שחשוב במיוחד לבטח את המשאית מפני המקרים הללו והפגיעות במשאית, היא שכיחות המקרים והסבירות לפגיעה שכזאת, לצד העלויות היקרות של טיפול ותיקון בתקלות במשאית, פחחות וצבע, ונזקים נוספים.

כיסויים מורכבים וייחודיים לביטוח משאית

ביטוח סחורה- גודלה ועוצמתה של המשאית לא נקבע ללא סיבה ויעד, ומטרתן שלמשאיות היא תובלת סחורה. ישנן משאיות רבות מסוגים שונים הכוללות תוספות ומבנה ייחודי של תא המטען, בניהן הובלה בקירור, הובלת חומרי בנייה, הובלת מכוניות ונגררים, הובלת מוצרי חשמל, הובלת ריהוט ושלל אפשרויות אינסופיות. במקרה של תאונה או תקלה, מלבד הנזק למשאית עצמה ולבני האדם המעורבים בה, עשוי להתקיים נזק בסכומי עתק לסחורה הקיימת על גבי המשאית. סחורה וציוד זה במקרים רבים אינם שייכים לבעל המשאית, אם כי לגורם נוסף אשר הזמין את ההובלה, מה שעשוי לחשוף את המוביל/בעלים/נהג לתביעות רכוש בערך מאות אלפי שקלים.

ביטוח סחורה יבטיח כיסוי בערך שנקבע וצוין בפוליסה, במקרה של אירוע תאונתי או אחר (תקלה, גניבה) ותעניק לבעליה של המשאית שקט נפשי והגנה מתביעות כספיות אימתניות.

ביטוח גרירה- מרבית האנשים מזהים את המשאיות כרכב הגרירה אשר נותן מענה לרכב הפרטי במקרה הצורך, אולם כשעולה הצורך בגרירת המשאית, נדרש רכב מתאים בעל מערכות, כלים ועוצמה, אשר לא רבים מספקים. בשל מורכבות השירות והאחריות הרבה, גרירת משאית למוסך היא פעולה אשר מתבצעת בעלות גבוהה במיוחד, ועל כן מומלץ מאוד להימנע מן העלות הזאת במקרה הצורך, באמצעות ביטוח גרירה מתאים.

משאית חלופית- במקרה של גניבת המשאית או נזק מוחלט, ועד לרכישת משאית אחרת, העבודה היום יומית המתבצעת על ידי המשאית עלולה להיות מושבתת ולגרום לנזקים כספיים משניים כבדים לארגון ולעסק. ביטוח מקיף אשר כולל העמדת משאית חלופית לרשות העסק בימים הללו, תסייע ותקל לצלוח את האירוע תוך מיעוט נזקים, ושמירה על שגרת הפעילות והפרנסה.

שאלות ותשובות בנושא

האם ביטוח למשאית כולל ביטוח גם לתוספים דוגמת הרמסע או דופן הרמה?

הביטוח הבסיסי אינו כולל כיסוי לתוספים ולהתקנות נוספות על גבי המשאית, אולם בעבודה אל מול חברת ביטוח מקצועית המתמחה בביטוח משאיות ניתן לקבל מענה לאלה באמצעות הרחבות ביטוחיות מתאימות.

האם קיימת חובה לביטוח חובה ומקיף באותה חברה?

על פי חוקי הביטוח בישראל רשאי הלקוח לרכוש כל פוליסת ביטוח בנפרד, לרבות בחברות שונות. יחד עם זאת, רכישת פוליסה כוללת למשאית שתכלול את ביטוח החובה לצד הביטוח המקיף, עשויה לסייע בהוזלת עלויות.

האם חברת הביטוח מטפלת בתביעות אישיות שהוגשו כנגד הנהג או החברה בעקבות השימוש במשאית?

חברת הביטוח אינה בעלת סמכות לייצוג, אולם כוללת ברכישת כיסוי הגנה משפטית כיסוי כספי המיועד למטרה זו, על פי הערך הנקוב בפוליסה.

האם כדאי לרכוש פוליסה המספקת כיסוי במוסכי הסדר או כזאת שמעניקה החזרים על תיקון בכל מוסך?

ככלל, תיקונים אשר מתבצעים במוסכי הסדר יהיו מוזלים יותר, בשל כוח הקניה וההסדר של חברת הביטוח מולם, מה שיעמוד גם לזכות המבוטח כאשר יוציא מכיסו את עלות ההשתתפות העצמית בלבד. יחד עם זאת, יש מי שמעדיפים לטפל במוסך מסוים מסיבות אישיות, מה שניתן באמצעות תשלום למוסך באופן ישיר וקבלת החזר על פי תקרה נקובה מחברת הביטוח. שיטה זו מסורבלת יותר ועשויה להיות יקרה יותר, אולם בבחירת הפוליסה כדאי לרכוש כזאת שמאפשרת את שני המסלולים לבחירה.

על פי מה נקבע ערך ביטוח הסחורה?

התשלום והפיצוי בגין נזק לסחורה או אובדנה נקבע בהתאם לערך הפוליסה והמחיר שנקוב בה. בעת קביעת הפוליסה מומלץ להעריך באופן מקצועי את השווי האפשרי של הסחורה על פי אופי החברה ופעילותה, ולהתאים כיסוי ריאלי.

אקורד קבוצת ביטוח מתמחה בביטוחי משאיות להתרשמות לחצו https://accord-ins.com